Види гаймориту

By / 1 год ago / Хвороби / No Comments

Зміст статті:

Гайморит – це запальний процес, в який залучена слизова оболонка гайморових (навколоносових верхньощелепних пазух. Виникає найчастіше внаслідок впливу патогенної мікрофлори, вірусів, патогенних грибків, а також з-за травм лицьової області.

Захворювання найбільш поширене серед дітей у віці від 3 до 15 років. Запідозрити гайморит слід у разі, якщо після сильного нежитю і короткого періоду ремісії (кілька днів) симптоми захворювання проявляються знову, отягощаясь високою температурою і зеленими виділеннями з носа. Види гаймориту численні і вірне визначення одного є запорукою швидкого та ефективного лікування.

Види гаймориту по локалізації запалення

Види гаймориту визначаються за рядом факторів, у числі яких локалізація, етіологічний фактор, наявність ускладнень, характер перебігу захворювання. Форми гаймориту по локалізації запального процесу враховують рівень запалення однієї або двох приносових пазух.

Гайморит види розрізняють такі:

 1. Односторонній. Цей вид гаймориту у дорослих і дітей виникає при ураженні слизової оболонки однієї навколоносовій пазухи з правого або лівого боку;
 2. Двосторонній. При цьому захворюванні слизова оболонка обох пазух вражена.

Далі ми розглянемо, яким буває синусит по протіканню захворювання, етіології процесу, типу ураження їх слизової оболонки.

Гострий гайморитДана різновид гайморитів виникає найчастіше внаслідок ускладнення гострого риніту. Швидкість розвитку гострого гаймориту становить кілька днів, а вірусна форма може виникати навіть протягом кількох годин. Гострий гайморит має характерну симптоматику, властиву гострим запаленням.

 • Швидке погіршення самопочуття;
 • Підвищення температури тіла до субфебрильної і фебрильної температури (38-39 градусів);
 • Озноб, ломота в тілі, слабкість;
 • Сильний головний біль.

Характерним симптомом гаймориту є біль, що виникає при нахилах голови, нахилах тіла до низу. Це викликано тим, що активно яке утворюється ексудат здавлює стінку пазухи, чинячи тиск на кісткову тканину.

У деяких випадках при гострому гаймориті людина стає чутливим до світла, починається сльозотеча.

При гострій формі гаймориту носове дихання утруднене, виникає сильна закладеність. Виділення можуть бути прозорими або білястими, що свідчить про катаральному запаленні, а потім жовто-зеленими – проявляється гнійне запалення.

Однією з ознак запалення також є набряк. Так як гайморові пазухи «заховані» в твердих кісткових тканинах верхньої щелепи, він проявляється не завжди. Але в ситуаціях, коли опухлість присутня, вона локалізується на повіках, щоці.

Хронічний гайморит

Це уповільнене захворювання, яке триває більше 4-8 тижнів. Буває, що запалення загострюється, видаючи всі ознаки гострого процесу, але в період ремісії не припиняється. «Затухшее» запалення може тривати роками в слизовій оболонці порожнини верхньощелепного синуса.

Хронічні захворювання практично не проявляють себе поза стадії загострення.

Бувають такі симптоми хронічної форми захворювання в стадії загострення:

 • Постійне нездужання, відчуття слабкості, розбитості;
 • Температура зазвичай нормальна, але може підвищуватися до субфебрильної. Лихоманки не виникає, озноб присутній не завжди;
 • Ніс закладений повністю або тільки одна ніздря, частіше всього вранці після пробудження. Протягом дня закладеність може відновлюватися або проходити;
 • Завжди присутні гнійні виділення з носа в незначній кількості;
 • Людина починає часто чхати, так як слизова дихальних шляхів виявляється постійно подразненої;
 • Біль відчувається не тільки в лицьової області. Вона іррадіює в лоб, перенісся, зуби. При слабо вираженій симптоматиці хронічного гаймориту хворий може запідозрити у себе хвороби зубів;
 • Голос постійно гугнявий через закладеності носа.

Поза загострення хронічний процес виявити набагато складніше.

 • Ніс часто закладений повністю або частково;
 • В горлі збирається ком з білих або зелених виділень, які постійно хочеться відхаркувати. Вони беруться з порожнини носа, скочуючись по задній стінці носоглотки;
 • З’являється головний біль без явної причини, відчувається важкість у лицевої області;
 • У ранковий час можуть з’являтися набряки повік, ознаки кон’юнктивіту;
 • Порушується нюхова функція, що тягне за собою втрату смакової чутливості.

Хронічний гайморит найчастіше розвивається за таких причин:

 1. При гострому запаленні верхньощелепної пазухи лікар проігнорував правила лікування та стандарти терапевтичних схем, були з вини лікаря або пацієнта зменшені строки прийому лікарських засобів, проведено неграмотне лікування.
 2. Присутній хронічний запальний процес у близькому анатомічному утворенні (хронічний риніт, тонзиліт).
 3. Викривлена перегородка носа або в порожнині носа з’явилися новоутворення, що перешкоджають нормальному відтоку слизу при гострому запаленні. Такими утвореннями можуть бути кісти, поліпи, пухлини.
 4. Хронічний запальний процес в підтримуючих тканинах верхніх зубів, які знаходяться поблизу до гайморової пазусі (у кожного індивідуально – це може бути ікло, один з премолярів або навіть перший моляр).
 5. Шкодять умови навколишнього середовища, робота з шкідливими речовинами, у забруднених дрібним пилом цехах.
 6. Наявність шкідливих звичок.
 7. Алергія.
 8. Порушення місцевого і загального імунітету придбаного і вродженого характеру.
 9. Порушення трофіки тканин гайморових пазух.

Хронічна форма вимагає особливої уваги, так як її лікування – складний, довготривалий процес.

Алергічний гайморит

Алергічна форма гаймориту нагадує звичайні прояви алергічної реакції з залученням в імунна відповідь слизової оболонки гайморових пазух.

Виникають ознаки захворювання несподівано внаслідок впливу на слизову оболонку алергенів, до яких чутливий організм.

Розпізнати алергічний гайморит нескладно, зазвичай він супроводжується всіма іншими ознаками алергічної реакції:

 • Закладеність носа;
 • Чхання, сльозотеча;
 • Кашель;
 • Свербіж;
 • Кропив’янка;
 • Приступ задухи, астма;
 • Набряки.

Алергенами можуть виступати дим сигарет, шерсть тварин, пилок, косметичні та гігієнічні засоби, різні матеріали, дрібні частинки в повітрі неорганічного походження.

Лікувати ознаки гаймориту алергічної природи рекомендується стандартними препаратами від алергії — протигістамінними, краплями на основі морської води.
Читайте також: Що робити якщо при гаймориті не виходить гній, як виходить гній при гаймориті?

Одонтогенний гайморит

Запалення може з’явитися внаслідок прориву інфекції від пошкоджених тканин зуба і пародонта. Частим передвісником гаймориту є пародонтит в гострій формі, гінгівіт, остеомієліт, періостит одонтогенного природи.

Джерелами ризику є зуби: ікло, обидва премоляра, перший моляр у дорослих людей. Якщо вражені гострими запальними процесами тканини цих зубів, а також підтримуючий апарат зуба, слід лікувати негайно.

Класифікація та джерела гаймориту

Різновиди гаймориту різні і з боку етіологічних факторів – який патогенний мікроорганізм став причиною хвороби або який вплив на пазухи було вироблено. Класифікація гаймориту по етіології включає кілька типів:

 • Бактеріальний;
 • Грибковий;
 • Вірусний;
 • Травматичний.

Розглянемо детальніше кожен з них.

Бактеріальний

Бактеріальний гайморит часто з’являється у людей, які нещодавно перенесли вірусну інфекцію, на тлі ослаблення загального і місцевого імунітету. Основна причина виникнення симптомів – ураження слизової оболонки гайморових пазух патогенною мікрофлорою.

В бактеріологічному посіві виявляється найчастіше патогенний стафілокок, стрептокок, пневмококковые інфекції.

Основний ознака бактеріальної інфекції – біло-зелені виділення гнійного типу. Точно визначити збудника і почати етіотропне лікування можна лише після проведення бактеріологічного посіву.

Ще однією причиною розвитку бактеріального гаймориту є попадання сторонніх тіл в порожнину гайморових пазух або наявність гнійного запалення в прилеглих до верхнещелепними синусам порожнинах. Діти, наприклад, часто засовують у ніс різні предмети. Чужорідні речовини потрапляють у носову порожнину при блювоті, сильному кашлі, стоматологічних маніпуляціях.

Гнійний періодонтит, періостит, остеомієліт верхньої щелепи в окремих випадках провокують виникнення гаймориту.

Вірусний

Звичайна застуда тягне за собою ураження слизових оболонок дихальних шляхів – гайморові пазухи не виняток. При вірусному ураженні верхньощелепних синусів виділення прозорі, не містять зелено-білих або кров’яних згустків.

Необхідності призначати особливе лікування немає – досить стандартних процедур по лікуванню вірусної інфекції. Якщо з імунітетом все в порядку, то всі залишкові явища пройдуть протягом місяця.

Грибковий

Рідкісна форма гаймориту, основою для виникнення якої є часта загальна або місцева антибактеріальна терапія. На її тлі проявляється дисбактеріоз, порушення співвідношення нормальної і патогенної мікрофлори.

Грибкові організми активно розмножуються на слизовій оболонці носа та синусів. Обтяжувати перебіг запалення може добавившаяся вірусна інвазія.

Грибкове запалення пазух носа провокують у переважній більшості випадків цвілеві та дріжджові грибки.

Травматичний

Небезпечний вид гаймориту, передумовою до виникнення якого є травма черепа. Безпосередньо етіологічним чинником є прорив кісткових уламків і кров’яних згустків в порожнину пазухи.

Важко піддається лікуванню травматичний гайморит, ускладнень вірусної або грибкової інфекцією.

Аэросинусит

Цей різновид захворювання вражає людей з частими стрибками тиску, незадовільним станом слизової оболонки пазух носа.

Аэросинуситу схильні нирці-аквалангісти, пілоти, люди, що роблять часті перельоти. Зміна тиску веде до виникнення ушкодження, що є першим етапом будь-якого запального процесу.

Ускладнення гаймориту

Детально це питання буде розглянуто у відповідній статті. Тут слід згадати лише в загальних рисах те, чому будь-гайморит не слід запускати. Гайморит класифікація ускладнень така:

 1. Ангіна. Бактеріальний та вірусний гайморит можуть опускатися по дихальних шляхах, вражаючи носоглотку, гортань, трахею, органи порожнини рота. Ангіна – один з частих ускладнень гаймориту.
 2. Запалення легенів. Ігнорування переходу інфекції нижче по дихальних шляхах, низькоефективне лікування призводять до ураження тканин легенів.
 3. Менінгіт. Грізне ускладнення, при якому вражені оболонки мозку. Небезпека полягає в можливості швидкого прогресування і безпосередній близькості головного мозку. Будь-яка інфекція в тканинах і органах черепа має ретельно контролюватися у зв’язку з близькістю мозку. Інфекції оболонок мозку і самого головного мозку важко лікувати через ретельно захищеності цих структур від зовнішнього середовища, наявності гематоенцефалічного бар’єру. Він переборний не всіма лікарськими засобами.
 4. Остеопериостит, остеомієліт. Вище говорилося, що інфекція може виходити з зубів і верхньощелепних кісток. Але буває і навпаки, коли сильно запалені гайморова пазуха є джерелом ураження кісткових тканин.
 5. Перехід гострого захворювання в хронічне. Важливо повністю і правильно лікувати гострий гайморит, інакше він не буде залишати Вас роками, повертаючись знову і знову при найменшій можливості.

Як лікують гайморит в залежності від його виду

В загальних рисах схеми лікування гаймориту такі:

 1. Насамперед визначається форма захворювання, його локалізація, різновид запалення, етіологічний фактор.
 2. Призначається лікування, яке обов’язково впливає як на причину, так і на симптоми захворювання.
 3. Гайморит лікують комплексно. Застосовуються антибіотики, противірусні, або протигрибкові ліки.
 4. Кошти, що розпалюють слиз в пазухах носа, краплі для усунення набряклості, відновлення тканин слизової оболонки.
 5. Лікування необхідно проводити до кінця у відповідності з встановленою схемою щоб уникнути виникнення ускладнень і рецидивів.

Конкретні різновиди гаймориту лікують такими препаратами:

 • Бактеріальний лікують антибіотиками широкого спектру місцевої і загальної дії. Застосовуються препарати для розрідження слизу, краплі для носа. Для підтримки організму при антибіотикотерапії застосовуються пробіотики, молочнокислі продукти;
 • Вірусний гайморит зазвичай не потребує лікування. В якості допомоги організму пийте більше теплої рідини, можна приймати противірусні препарати, імуностимулятори;
 • Грибковий гайморит потрібно лікувати спеціальними протигрибковими препаратами. Важливе завдання при такому лікуванні – відновити баланс мікрофлори в порожнині носа;
 • Травматичний гайморит лікується антибіотиками, хірургічним шляхом.

Існує інвазивний метод лікування гострого запалення пазухи – пункція. Під час цього заходу здійснюється прокол стінки пазухи. Це забезпечує відтік ексудату, а через катетер можна вводити ліки безпосередньо в пазуху, промивати її. У зарубіжних країнах цей метод практично не практикується, але в нашій країні широко застосовується.

Хронічний гайморит лікують підтримувально. При показаннях до того, проводяться операції з висіченню новоутворень, зменшення кількості слизової оболонки, виправлення кривизни слизової оболонки.

Схема лікування запалення верхньощелепної пазухи затверджується лікарем-отоларингологом і неухильно виконується пацієнтом.